گچ FGD ( گچ صنعتی  )

گچ چیست؟

عنوان شناخته شده شیمیایی "دی هیدرات سولفات کلسیم،" گچ شامل کلسیم، سولفور ملزم به اکسیژن و آب است. گچ از مواد معدنی فراوان است و اشکالی از جمله ألبستر دارد -  گچ ماده مورد استفاده در دکوراسیون و ساخت و ساز است که ازمصر باستان تا کنون مورد استفاده بوده است . بنای یادبود ملی شنهای سفید در نیومکزیکو بزرگترین تپه گچ در جهان است.

 

این ماده معدنی غیر سمی می تواند برای انسان ها، حیوانات، زندگی گیاهی، و محیط زیست مفید باشد. این در حالی است که اکثریت  گچ تولید شده در شمال امریکا برای تولید گچی یا گچ ساختمان ، مورد استفاده قرار می گیرد که در بسیاری از راه های دیگر میتواند استفاده شود.

 

دو نوع سنگ گچ: طبیعی و FGD

 

گچ طبیعی، در صخره های رسوبی پیدا می شود، و در بیش از 85 کشور پیدا شده است. ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک برخی از بزرگترین ذخایر سنگ گچ با کیفیت بالارا دارا هستند. سنگ گچ در 17 ایالت استخراج می گردد.در آیووا، تگزاس، یوتا، و نیومکزیکو تولید تولید گچ به ویژه مهم است.

 

ساختار گچ طبیعی

 

صد کیلو گرم از سنگ گچ شامل حدود 21 کیلوگرم (21 لیتر) آب شیمیایی ترکیب شده است. سنگ گچ استخراج شده است ، پس از استخراج خرد و به صورت پودر در می آید . در یک فرآیند به نام کلسینه شدن ، پودر گچ تحت حرارت حدود 180 درجه سانتی گراد قرار گرفته و سه چهارم از آب شیمیایی ترکیب شده را از دست میدهد ، گچ کلسینه یا همی هیدریت ، گچ پایه برای ، گچ برگ یا برد گچی  و سایر محصولات گچ است .

 

گوگردزدایی (FGD) گچ دودکش ها  برای ساخت صفحات گچی برای بیش از 30 سال استفاده شده است. گچ یک محصول جانبی  از گاز گوگرد دودکش نیروگاه های سوخت فسیلی است ،  میتوان از گازهای گلخانه ای ایجاد شده در دود  ماده سخت خالص  گچ  را تولید کرد . امروز، تقریبا نیمی از گچ مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا گچ FGD است. گچ طبیعی و گچ FGD   ترکیب شیمیایی مشابه دارند ، آنها سولفات دی هیدرات کلسیم هستند .  تولید گچ FGD صرفا  برای حفظ محیط زیست نیست بلکه  فروش این گچ نیروگاهها را تشویق میکند به استفاده از "زباله" برای بازیافت گچ .

 

تولید گچ صنعتی که یک  نوع بسیار خالص از گچ است آلودگی محیط زیست را کاهش می دهد. در سال 2010، صنعت گچ ایالات متحده نزدیک به 8 میلیون تن  از گچ FGD  را به گچ برگ تبدیل کرده است  که در غیر این صورت به محل های دفن زباله محلی فرستاده می شده است.

 

افزایش استفاده از گچ FGD همچنین  کارخانه های جدید را تشویق کرده خیلی به مراکز عمده جمعیتی نزدیک تر شوند. این نزدیکی بین امکانات تولید و مراکز توزیع موجب صرفه جویی در انرژی و کاهش آلودگی شده است . امروز، درصد قابل توجهی از محصولات گچ توزیع شده در شمال امریکا در نزدیکی سایت تولید نصب و راه اندازی شده است.

 

برای استفاده از مزایای زیست محیطی گچ FGD  سازمان حفاظت از محیط زیست و شورای ساختمان سازی سبز ایالات متحده در ساختمان های اداری خود گچ  FGD استفاده کرده اند .

 

گچ مصنوعی و یا گچ (FGD)  که مناسب برای استفاده در صفحات گچی است  شامل گوگرد دودکش و fluorogypsum،    citrogypsum  و titanogypsum.میشود که  Titanogypsum یک محصول جانبی از تولید دی اکسید تیتانیوم است.

 

برخی از انواع گچ FGD به طور کلی برای استفاده در صفحات گچی نامناسب هستند . و خطرات بالقوه زیست محیطی در آنها دیده شده ؛ به عنوان مثال، ممکن است phosphogypsum رادون و رادیو هسته باشد. گچ مصنوعی با مواد بالقوه مضربرای  تولید صفحات گچی استفاده نمی شود. اعضای انجمن گچ از phosphogypsum برای ساخت هیچ محصول  پایه گچی استفتاده نمیکنند.

 

با استفاده از گچ مصنوعی در فرآیند تولید  صنعت گچ  حداقل به دو صورت  به محیط زیست کمک میکند . اول برای حفظ هوای پاک و دوم اینکه  گچ مصنوعی مورد استفاده در این صنعت که در ساخت دیوار یا موارد ترمیمی استفاده می شود در غیر این صورت  مواد بی فایده ای هستند محل دفن زباله ها و فضای با ارزش را اشغال میکنند . هر دو گچ  طبیعی و گچ مصنوعی درتولید صفحات گچی  مورد استفاده قرار میگیرند وغیر سمی و امن هستند .

 

گاهی اوقات ناخالصی هایی با گچ طبیعی و همچنین مصنوعی همراه میشوند . ناخالصی ها به طور کلی بی اثر و بی ضرر هستند و به طور معمول از خاک رس، انیدریت، و یا سنگ آهک در گچ طبیعی و خاکستر بادی در گچ مصنوعی تشکیل شده اند. برای ارزیابی مناسب بودن خواص هر ناخالصی باید به تنهایی و به طور جداگانه تجزیه و تحلیل شود . ممکن است بسته به سطح خلوص و مواد خاصی که با گچ  مخلوط شده خواص متفاوتی ایجاد شود. به طور سنتی، بسیاری از کارخانه ها که محصولات گچی یا صفحات گچی  تولید میکنند مخلوطی از گچ مصنوعی و سنگ گچ طبیعی را به کار می برند ؛ با این حال، کارخانه های مدرن می توانند محصولات گچی را  بدون استفاده از هر گچ طبیعی و فقط با استفاده از گچ مصنوعی تولید کنند .

همچنین بخوانید:

قطب صنعت گچ کجاست؟

تماشا کنید:

قطب صنعت گچ کشور