به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، بهروز اسودی اظهار داشت: در هشت‌ماهه سال 95 بیش از 24 هزار تن گچ به ارزش بیش از 505 هزار دلار از استان سمنان صادرشده است.

وی بابیان اینکه در استان 81 معدن دارای پروانه گچ وجود دارد، افزود: 48 واحد تولیدی فرآوری این محصول در کنار این معادن فعال هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اشتغال‌زایی بالای معادن و واحدهای تولیدی گچ در این استان تصریح کرد: واحدهای تولیدی و معادن گچ در استان سمنان برای حدود چهار هزار و 200 نفر به‌صورت مستقیم شغل ایجاد کرده و اشتغال غیرمستقیم آن نیز حدود سه برابر این رقم است.
 اسودی با اشاره به برخی مشکلات این واحدها که عاملی بازدارنده از صدور این محصول است گفت: هزینه حمل بالای این محصولات عمده‌ترین مسائل پیش رو در این حوزه است

وی با اشاره به اینکه استان سمنان یک استان مرکزی در کشوراست اضافه کرد: بر این اساس هزینه حمل کالاهای صادراتی به‌مراتب بیش از استان‌های مرزی کشور است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از اقدام اخیر این سازمان به‌منظور تسهیل در صادرات این محصول خبر داد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با برنامه‌ریزی مناسب در راستای تشکیل میز تخصصی کالایی گچ در این استان، با هماهنگی اتاق بازرگانی اقدام به رصد تولید و صادرات این محصول می‌کند.

تماشا کنید:

قطب صنعت گچ کشور